ÅRETS SPELARE ÄR UTSEDDA

DAM & HERR

Våra medlemmar har fått rösta på vem de tycker har varit säsongens bästa spelare i både vårt Dam-och Herrlag 2019/2020.
Resultatet blev följande: 

ÅRETS SPELARE HERR

# 28 JOHANNES KINNVALL

Motivering
Du är en skicklig spelare som besitter stora offensiva kvaliteter och har ständigt varit ett hot för motståndarna, inte minst i powerplay. 
Din spelstil blev snabbt uppskattad och omtyckt av oss supportrar. Med en andraplats i SHL:s poängliga för backar så har du med råge uppfyllt våra medlemmars förväntningar den här säsongen och är väl värd den här utmärkelsen.

 

ÅRETS SPELARE DAM

# 23 SANNI HAKALA

Motivering
Du är som en virvelvind på isen och med din speed i skridskoåkningen bjuder du på en underhållande ishockey. Med din härliga spelstil sätter du ofta dina medspelare i bra lägen och kan även avgöra matcher på egen hand. En stabil och pålitlig poänggörare som därmed varit en starkt bidragande faktor till framgångarna för HV71 Dam säsongen 19/20.

 

Stort Grattis och Tack för era fantastiskt fina insatser denna säsong!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fyll i svaret nedan för att kommentera! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to top button